Xochitlag12 Xochitlag12
  • 29-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally can buy 3 pieces of candy for $1.20 or 5 pieces for $2.50, which has a better unit rate? Explain.

Respuesta :

dexfx6
dexfx6 dexfx6
  • 29-09-2020

Answer: The 3 pieces of candy- one candy under that costs only 40 cents. The five pieces separated cost 50 cents each

Answer Link
alina181482
alina181482 alina181482
  • 29-09-2020

Answer:

3 pieces of candy for $1.20

Step-by-step explanation:

because 1.20/3=0.40

and 2.50/5=0.50

so as you can see it cost less to get 3 pieces then to get 5 pieces

hopefully you understand

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 8 -2/3 please (leave as fraction)
Can u give me a fact about Anne frank
you are a quiz master . you have been asked to conduct a program for a video show on sound .how would you begin the show ? present the beginning.
A metal having a mass of 44 grams is dropped in 118.2 cm3 of water and sinks to the bottom. The volume of the water and object is 124.3 cm3 . What is the dens
Air moves out of the lungs when the (a) diaphragm relaxes and the rib cage moves inward. (b) air pressure inside the lungs is less than the external air pressur
if the forces are balanced what is the resulting acceleration
My homework says-Explain why weight would be different on different planets by talking about gravity.
x+7=0 x-4=0 (x+7)(x-4)=0 how would you compare the three questions?
Varies directly can also mean that when one variable gets smaller, the other variable gets smaller, as in y = x/2If x = 10, what is the value of y ?
multiply 12x17 using the Russian peasant method