dgortiz02 dgortiz02
  • 29-09-2020
  • Mathematics
contestada

alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?

Respuesta :

lailynne
lailynne lailynne
  • 29-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3x+6=12

-6. -6

3x=6

Divid three by both sides.

X=2

Each penicillin cost 2 dollars

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.07 rounded to the nearest tenth
How would I rewrite 11 1/4 using radical notation?
HIV invades the cells of _______? eventually, what develops
Boron found in nature has an atomic weight of 10.811 and is made up of the isotopes 10B (mass 10.013 amu) and 11B (mass 11.0093 amu). What percentage of natural
Which fraction is equal to 0.3A. 3/10B. 1/30C. 1/3D. 1/100 I'm bad at fractions!
What landforms are in the piney woods, gulf coastal plains, and blackland parries???? PLEASE HELP ME!!!:)
The planet Pluto has 1/500 the mass and 1/15 the radius of Earth. What is the value of g on the surface of Pluto? (A) 0.3 m/s2 (B) 1.6 m/s2 (C) 2.4 m/s2 (D) 4.5
What is the difference between endothermic and exothermic reactions?
A ladder 3m long leans against a wall. It reaches 2m up the wall. What angle does the ladder make with the ground?
True or false the populist party strongly supported the gold standard and was supported by most farmers