amun6716 amun6716
  • 28-09-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate: 3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Respuesta :

corbink1
corbink1 corbink1
  • 29-09-2020

Answer:

1.20

Step-by-step explanation:

3.60( the cost)divided by the number of apples.

Answer Link

Otras preguntas

India gained independence from Great Britain in what year? a. 1945 b. 1947 c. 1948 d. 1950
Which of the Earth’s spheres is made up of all living things? a. the atmosphere b. the biosphere c. the lithosphere d. the hydrosphere
Emily Dickinson poem because I could not stop for death what does the carriage ride symbolize
Benjamin finished his triathlon in 12.44 hours. During the race, he drank 460.28 fluid ounces of liquid. How many fluid ounces did he drink per hour?
please help! i am putting 10 questions in here ps: you dont have to answer all 10. just answer as many as you would like, and please number them as well.questio
when different parts of an organism work together in unison things can be accomlished that could not happen otherwise explain this statement using the interacti
What is the best definition of culturally distinct values
The quotient of a number and five is eight less than the number. What is the number? a. –2 b. 2 c. 3 d. 10
what were someof the chores
Which of the following progressive reforms mandated an 8 hour workday for railroad workers? A. the Hepburn Act B. the Mann Act C. the Adamson Act D. Federal