gabrielaherrerakj123 gabrielaherrerakj123
  • 31-08-2020
  • Mathematics
contestada

Owen bought 7 pounds of bananas for
$8.75. Olive bought 10 pounds of
grapes for $12. How much lower was
Olive's unit rate than Owen's unit rate?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 31-08-2020

Answer:

$0.05/lb

Step-by-step explanation:

What Owen paid, per pound:  ($8.75) / (7 lb) = $1.25/lb

What Olive paid, per pound:  ($12) / (10 lb) = $1.20/lb

Olive's unit rate was $0.05/lb lower than Owen's.

Answer Link

Otras preguntas

What is the solutoin of the equation 6+v/-8=4/7
a market economy is regulated between two things? A goods and services B producers and consumers C product- based and service- based businesses d public and
Help please on exercise 9
Discussion Explain why 2 < x < 6 can be considered the short method for writing the AND compound inequality x > 2 AND x < 6.
Describe the changes you think would take place if a capitalist system suddenly changes to a command system?
el sofá a. el dormitorio c. la sala b. el baño d. el garaje
Which molecules within the cell are responsible for carrying genetic information carbohydrates proteins lipids nucleic acids?
Type the spelling word suggested by the root or related word. Bible
Technology has helped geography expand far beyond: A. the five themes. B. the five subfields. C. cultural norms. D. making maps.
someone help there should be a file