AshiyaEdmond AshiyaEdmond
  • 31-08-2020
  • Mathematics
contestada

Darryl bought nine candy bars for a total of $54. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

WilliamLich
WilliamLich WilliamLich
  • 31-08-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Divide $54 with 9 canday bars

So, 54/9

=$6

Each candy bar cost $6

Answer Link

Otras preguntas

The force to pull a nonlinear spring is function of the stretched distance x (the displacement of the spring from its unstretched length) measured in meters. If
Help me with english please
The charge per unit length on a long, straight filament is-92.0 μC/m. (a) Find the electric field 10.0 cm from the filament, where distances are measured perpen
what is the most practical plan for reconstruction?
charlie brown kicks a football at 22.5 m/s at 33.0. how far has the ball move horizontally when it reaches its highest point (unit m)
A class has 20 students. If the teacher is randomly selecting a group of 3 students to represent the class on the student council, what is the probability that
Consider an economy that produces only chocolate bars. In year 1, the quantity produced is 3 bars and the price is $4. In year 2, the quantity produced is 4 bar
After completing an experiment to determine gravimetrically the percentage of water in a hydrate, a student reported a value of 38 percent. The correct value fo
During respiratory compensation of metabolic alkalosis Select all that apply a. breathing becomes a slower and shallower b. carbon dioxide levels in the body de
An analysis of physical, chemical and microscopic properties of urine is called?