ashleymariemalone ashleymariemalone
  • 31-08-2020
  • Mathematics
contestada

Unit price for each size and determine which is the better buy. 15 oz. party size Doritos $3.98 9.75 oz. Doritos $2.98

Respuesta :

Yeeteroni Yeeteroni
  • 31-08-2020

Answer:

15oz

15oz is 0.27 per oz while 9.75oz bag is 0.31

Answer Link

Otras preguntas

A forest was completely destroyed by a volcanic eruption. All living organisms were killed. Then, due to the arrival of propagules carried by birds from nearby
Why is it important to review or "fix" an outline after you have taken notes? (site 2)
Which of the following is the solution to the compound inequality below? 5+x≥3 or 6x+1<-29
Personnel forecasting is a functional area information system contained within the ________ department of an organization.
What are some creative ways to give aesthetic appeal to a metabolism or a megalopolis?
What is the slope of the line on the graph? PLEASE HELP, 50 POINTS FOR BRAINLIEST
Explain 4 specific ways Earths atmosphere makes Earth suitable for life? Someone please help it's due tomorrow!
Define options and explain their roles in the driving process
Solve for x. 45(15x+20)−7x=56(12x−24)+6
Which of the following best explains why property rights are necessary in a free-market system?