kierraculbertson kierraculbertson
  • 29-08-2020
  • Mathematics
contestada

angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price?

Respuesta :

ShmeatMonsta
ShmeatMonsta ShmeatMonsta
  • 29-08-2020
Each granola bar cost $1.33 repeating.
Answer Link
itsnn299
itsnn299 itsnn299
  • 29-08-2020

Answer:

If 12 granola bars are nine dollars,

(12/9)

We divide the amount by the price!

Twelve divided by nine is about $1.33.

The image is rounded to the nearest thousandth

Ver imagen itsnn299
Answer Link

Otras preguntas

what dose the least common multiple of 4 and 6 mean in this situation (LCM)
5 more than the product of 6 and a number 23. What is the number?
What actions did British government take in response to industrial revolution
What are the similarities and differences between the north and south ACCORDING to Lincoln's second inaugural speech?
. Think of a type of cell that would frequently divide
can someone please give me dates between 56 BCE and 82 CE
Why did John Smith leave Jamestown unprepared for the winter of 1609-1610? A. He believed they had enough food and supplies B. He was angry at the colony and l
25 POINTS Which table of values represents a quadratic function?
hello anyone need help with English?!
What was the technological advancement that came from the period spanning 1150 - 800 BC?