TheGoat3533 TheGoat3533
  • 29-08-2020
  • Mathematics
contestada

Krysten is having some friends over and is buying some drinks. She buys a 4 pack of canned sodas for $12.00. What is the unit rate for the soda in can?

Respuesta :

schumac0716 schumac0716
  • 29-08-2020

Answer:

3 dollars per can

Step-by-step explanation:

12/4

12 divided by 4=3

4 divided by 4=1

3/1=3

Answer Link

Otras preguntas

what is the significance of the Mason-Dixon line?
A desert has both fruit and yoghurt insideAltogether the mass of the fruit and yoghurt is 175gThe ratio of the mass of the fruit to the mass of the yoghurt is 2
Are impacts the same as results? Impacts/results of global warming
What Does it Mean to "Drink the Kool-Aid"?
What Are the Different Types of Demographics?
What are tributaries?
find the area of the triangle 1. C=110 degrees, a=6, b=10 2. B=130 degrees, a=92, c=30
Which statement about Sparta is true?  A.Spartan scientists and philosophers greatly expanded the scope of human knowledge.  B.Spartan playwrights gave the worl
21-26 only please help quickly I need answer quickly
facts about a rainbow seahorse