sophiarivera881 sophiarivera881
  • 28-08-2020
  • Mathematics
contestada

PLSSSSSS HELLLPPPP RIGHT NOWWWW!!!! I WILLL GIVEE BRAINLIEST!!!! I NEED THIS ASAPP 3. If I buy ice cream it is 4$ per scoop. Write an equation of this?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-08-2020

Answer:

4x

Step-by-step explanation:

Let x be the amount of scoops you get, a variable (unknown). Every scoop is 4 dollars. To know how much x scoops would cost, you would multiply x by four (ex. 5 scoops= 4(5)).

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

can we save net neutrality!
a. True b. False: hands free cell phone talking is more distracting than a conversation with passengers.
Which three of the following technological advances allowed European sailors to find routes to Asia?
What is 2.85 rounded to the nearest hundredth
List three diseases transmitted to humans by polluted water.
Describe the difference between exocrine glands and endocrine glands. list below an example of each and what hormone they release.
you earn 9.20 per hour at your summer job. Write and solve an inequality that represents the number if hours you need to work in order to buy a smartphone that
What is the next number? 3 6 4 8 6 12 10
Which of these art forms was a traditional form of Japanese poetry?
Bolivia has two capital cities? True False