ajaynes287 ajaynes287
  • 27-08-2020
  • Mathematics
contestada

conversions LT6
You've won a new prize! Go to your game board, X
An 8-pint carton of ice cream costs $27.36. What is the price per quart?

Respuesta :

asianprincesschristi asianprincesschristi
  • 28-08-2020
It is $6.84 one quart is 2 pints therefore you can take the price and divide by 4
Answer Link

Otras preguntas

HELP!!! WILL 5 STAR!!!
A bakery sells 5 apple muffins for every 2 bran muffins sold. Which table shows this ratio? Please Help me ASAP. This is due Monday. And please explain.
What is the official state religion of China? A. Atheism B. Buddhism C. Taoism D. Bon
What is the structure of mitochondrion, cell wall, cell membrane, and the nucleus
An automobile engine is 15 percent efficient. How many joules of input work are required to produce 15,000 joules of output work to move the car?
If the total number of people attending a gmae is 64,000 How many people supported the home team if there were 80% for the home team?
PLZZZ SOMEONE HELP MEE
The circumference of a circular table top is 283.48 inches. Find the area of this table top. Use 3.14 for piπ
a swimmer pushes water bacwards,why​
There are 15 boys in a class. This is three more than four times the number of girls. How many girls are there?