giselcruz221 giselcruz221
  • 27-08-2020
  • Mathematics
contestada

a 3 yard roll of waxed paper costs $3.33. what is the price per foot?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 27-08-2020

Answer:

$.37 per foot

Step-by-step explanation:

1 yd = 3ft

3 yd = 3*3 = 9ft

Take the dollar amount and divide by the number of ft

3.33 / 9

$.37 per foot

Answer Link
SkyeSiren
SkyeSiren SkyeSiren
  • 27-08-2020

Answer:

$0.37 per foot

Step-by-step explanation:

3 feet=1 yard 3 yards= 9 feet

First Way:

3.33 divided by 9 = 0.37

Second Way:

9x= 3.33

9x÷9. 3.33÷ 9

x= 0.37 per foot

Answer Link

Otras preguntas

The middle school is 2.72 km from Marsha's House and 1.54 km from Ryan's house. How much farther does Marshall live from the middle school then Ryan?
A sequence is defined by the recursive function f(n + 1) = f(n). If f(3) = 9 , what is f(1) ?
Which formulas show the relationships between momentum, mass, and velocity? Check all that apply. Answers: p = mv m = p/v v= p/m
He primary difference between a good and a service, both of which are products to the marketer, is that a good is __________ and a service is __________.
Is alcohol a hallucinogen or antidepressant?
b is greater than 11.3
y'' + 4y'+ 13y=0 ; y(0) =2 ; y(0) = -3
During world war 2, the government temporarily canceled the fourth teenth
One-eighth of the whole population were colored slaves, not distributed generally over the Union, but localized in the southern part of it. These slaves consti
An atom has a mass number of 24 and 13 neutrons. what is the atomic number of this atom? express your answer as an integer.