4.89 gallons of milk is sold for $12.79. If you have $21.44 in your wallet. How many
gallons of milk you can buy?

Respuesta :

Answer:

12.79/4.89 is $2.62 per gallon

2.62x<=21.44

Step-by-step explanation:

You could buy 8 because 21.44 divided by 2.62 is 8.1832...