sarahashley61822
sarahashley61822 sarahashley61822
  • 26-08-2020
  • Mathematics
contestada

Candy is sold 5 pieces for $2.50. What is the unit rate cost per piece of candy

Respuesta :

faitherdoodles
faitherdoodles faitherdoodles
  • 26-08-2020

Answer:

the unit rate is 0.50 per piece

Step-by-step explanation:

divide $2.50 by 5

Answer Link
babyk88
babyk88 babyk88
  • 26-08-2020
$.50 is the unit rate price per piece
Answer Link

Otras preguntas

a rectangle is 4 times as long as it wide. if the length is increased by 4 inches and the width is decreased by 1 inch, the area will be 60 square inches. what
Which ordered pairs make the equation true? 4x – 3y = –10        (–4, –2)         (–1, 2)         (1, 4)         (3, –1) select which one
How did Francis Cabot Lowell attract women workers to his factories? (1 point) By hiring buses to transport them to and from work every day By offering higher w
Analogy question: stubborn is to cooperative...as...excited is to?
1 and 1/9 plus 3 and 5/8
Algebra 2 Solve: f(x)=x^2-9
Solve the given system, using the substitution method. y = 3x – 4 9x – 3y = 14
How many senators are there in the US Senate? 50 52 75 100
Choose the correct indefinite article for the following word. professeur le la un une
even odd or neither f(x) = x^3 - 5x