parkerbr1 parkerbr1
  • 26-08-2020
  • Mathematics
contestada

toilet paper is sold in cases of 36 rolls for 14.99 what is the price per roll (unite rate)

Respuesta :

earl16 earl16
  • 26-08-2020

Answer:

0.42 per roll

Step-by-step explanation:

You divide 14.99 by 36 and get 0.4163888 (8 repeating) and you round up because it is money.

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Supreme Court decide to overturn Plessy v. Ferguson as explain in Brown v Board of Education?
What are the 3 types of motivations?
What are verbs that split in two called?
How do you effectively participate in a group discussion?
How does the circus coming to town impact William and Hester relationshio?
What was the major achievement of the Obama administration quizlet?
apakah pandangan barat tentang isu pencemaran alam sekitar?​
How does Swift use verbal irony in the title A Modest Proposal Swift does not actually?
What is the meaning of disequilibrium?
Quotation 1. 'he walked heavily, dragging his feet a little, the way a bear drags his paws.' 2. Explanation and analytical notes Of mice and men steinbeck