maryamobaidi916
maryamobaidi916 maryamobaidi916
  • 26-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cheerios cost $2.80 ounce box of cheerios cost $5.20. which is cheaper by the ounce.​

Respuesta :

nermay7
nermay7 nermay7
  • 26-08-2020

Answer:   20 ounces box of cheerios is cheaper.

Step-by-step explanation:

If 10 ounce box of cheerios cost $2.80  and 20 ounce cost $5.20  then to find which is cheaper, you need to find the unit price which is the cost of an ounce.

Divide the money by the amount of ounces.

2.80 / 10 =   0.28   which is 28 cents per ounce.

5.20/20 =  0.26  which is 26 cents per ounce.

So the 20 box of cheerios is cheaper because it is 2 cents less.

Answer Link

Otras preguntas

For a recently released movie, the function y = 119.67(0.61)x models the revenue earned, y, in millions of dollars each week, x, for several weeks after its rel
Instructions:Select the correct answer. Why does Alexander Pope use the style and narrative form of epics to describe a relatively insignificant incident in “Th
the best way to produce seedless oranges generation after generation is by
Agree or disagree: Equality is freedom
Positive reinforcement can only be given to friends. Please select the best answer from the choices provided. T F
they were ready to fight the british in 60
Which of the following elements would be likely to form an anion? a. Na c. Ar b. Cl d. Ne
whats the difference between communicable an noncommunicable diseases?
Write an equation in standard form for a line that passes through (2,2) and (0,-3).
What's the table plz help