spacegirlgabz
spacegirlgabz spacegirlgabz
  • 30-07-2020
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
A) $0.11
B) $0.13
C) $1.23
D) $4.29

Respuesta :

omichel0479 omichel0479
  • 30-07-2020

Answer:

A) $0.11

Step-by-step explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

Answer Link

Otras preguntas

The person, idea, force, or set of circumstances that opposes the central character of a story is the __________. motif protagonist central conflict antagonist
Does anyone know this?!
Look at the reaction below. Which substance is the acid in the reaction? Mg(s) H2(g) MgSO4(aq) H2SO4(aq)
A cabinetmaker gets paid monthly at a rate of $350 A cabinetmaker gets paid monthly at a rate of $350 for each cabinet she completes. Last month, she made 6 cab
Who was the british ai pioneer responsible for proposing a test for determining if machines could think? alan turing john mccarthy allen nevell herbert simon?
A car costs £14000. What would the price be after an 8% discount
Angus company utilizes ifrs for accounting purposes. angus has chosen to revalue its plant assets as of december 31, 2015. what is a key requirement of this rev
When the united states joined the war in 1917 it helped to tip the balance in favor of the allies. why?
pls help!! its 10 points help fast
A candle manufacturer sells cylindrical candles in sets of three. Each candle in the set is a different size. The smallest candle has a radius of 0.5 inches and