noahspoerner
noahspoerner noahspoerner
  • 29-07-2020
  • Mathematics
contestada

a 5 ounce bottle of hair conditioner is priced at $2.55. what is the price per ounce

Respuesta :

derekl2027
derekl2027 derekl2027
  • 29-07-2020

Answer:

¢51

Step-by-step explanation:

The price of once ounce of hair conditioner is 2.55 divided by 5 which is equal to 0.51. Convert that into cents and you get: ¢51.

Answer Link

Otras preguntas

What language does Italian,Spanish,and Portuguese come from?
30 inches increased by 30%
simplify the expression sin^2 x-1/ cos(-x)the answer choices are -sin x cos xsin x-cos x
Llene is making smoothies.The recipe calls for 1 1/4 cups of strawberries, How many cups of strawberries, written as a fraction greater than one, are used in th
How do you write 4 hundreds 13 tens 5 ones in standard form?
the transfer of heat by direct contact is called?
Are all sides of the right angle have sides that are parallel
Which of these is an accurate statement about the legacy of Napoleon. A) The people of Europe sought democratic governments to prevent future dictatorships. B)
Fisher thinks that any two lines must have a point of intersection is he correct if so explain how you know if not produce a Counterexample and explain your rea
Llene is making smoothies.The recipe calls for 1 1/4 cups of strawberries, How many cups of strawberries, written as a fraction greater than one, are used in th