josoakzmai josoakzmai
  • 29-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math, help me please:)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 29-07-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

To find out the price per hot dog, you have to do 140/56 this is equal to 2.5.

Now you have to do 175-140=35

Than lastly do 35/2.5=14

So he would need to sell 14 more.

Answer Link

Otras preguntas

A circular pond is to be surrounded by a gravel path. if we know the pond has a radius of 200 ft and the radius of the whole space is 250 ft? it needs to be in
John typed 110 words in 2 3/4 minutes. at this rate how many words can he type in 4 1/4 minutes?
A spinner with 6 equally sized slices is shown below. The dial is spun and stops on a slice at random. What is the probability that the dial stops on a black
An ombudsman is a prison official who is responsible to politicians to control the behavior of inmates. answer true false
HOw do I solve x+16=9x?
Use linear combinations to solve v-w=-5 v+2w=4
What is the main nutrition-related problem likely to be encountered by a vegan if his or her diet is not carefully selected?
What does it mean to say that after 1920 African Americans were the largest group of disenfranchised citizens? A. They received the right to vote. B. They were
If you want the values in your cell to have dollar signs in front of them, _________ Select one: a. use the Spreadsheet settings option b. use the All formulas
When fish breathe, their gills exchange oxygen and ___________. a. carbon dioxide c. carbon monoxide b. nitrogen d. only oxygen is exchanged?