000999523 000999523
  • 28-07-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, you can purchase lemons at 2 for $0.99. you can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is the better buy?

Respuesta :

kaiawho
kaiawho kaiawho
  • 28-07-2020

Answer:

The 6 lemons for 2.50 is the better deal.

Step-by-step explanation:

2*3=6

3*0.99=2.97

2.97>2.50

Answer Link

Otras preguntas

Can plants be used as building materials? Could you give me some examples from past and current ones?
The commission for selling a house is$11825, which is 5.5% of the selling price. What is the selling price of the house?
Describe what happens when you step on a pin ( this is about the nervous system )
how many people doez obesity effects in the USA?
A sequence is defined recursively by f(1)=16 and f(n)=f(n-1)+2n. Find f(4)1) 322) 303) 284) 34
what are rational and irrational numbers ?
What property is shown in the equation?  –53 ÷ 1 = –53   A. division into zero property
write the expression in factored form
9(n+3)=7n-3 and steps please
What is 42% of 120.00?