emma3116
emma3116 emma3116
  • 30-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of the apple is expressed as y = 12x + 6, where x is the number of apples. Find the cost of dozen apples.

Respuesta :

gilbertazavedo72
gilbertazavedo72 gilbertazavedo72
  • 30-06-2020

Answer: 144

Step-by-step explanation:

If x is the no. of apples, 12 is the price of each

For dozen apples, cost will be 12 x 12

= 144

Answer Link

Otras preguntas

What are Ion formations?
The graph shows a driver’s distance versus time. Which statements are true? Check all that apply. The average speed for the first 3 hours is 40 miles per hour.
Now that you have identified your position, you can explain the reasons for your ideas. Identify at least two reasons that support your position. Use examples f
An object has a mass of 22.5 grams and a volume of 13.7 cm3. What is the density?
ez question unit and proportions!!!!??
How does the increase in the consumption of processed foods affect the increase in the risk of diabetes ?
How does the man who stops when he sees Bud on the side of the road get Bud to come out of hiding? *
What financial problems did the Confederation government face?
Create an equivalent fraction to 6/14. Explain your reasoning
During a sale, a 10-speed bike was marked down from $90 to $70. What was the percent discount?