Sarah Comar's Candy Store sold 38 individual pounds of jelly beans, one kind at $3.98 per pound and the other
at $1.22 per pound. In all, $76.72 was taken in for the two types of jelly beans. How many pounds of each kind
were sold?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:3 pounds at $3.87

19 pounds at $0.94