19aDCarrillo 19aDCarrillo
  • 28-05-2020
  • Mathematics
contestada

if 50 apples cost $25, then 75 apples would cost how much?

Respuesta :

emiliasmith
emiliasmith emiliasmith
  • 28-05-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

we can look at this problem using rates:

50=$25

25=$12.5

so we can add $12.5 to $25 because 50+25=75 so our answer, 12.5+25=37.5

$37.5

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 28-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 1apple = 25/50

Cost of 75 apples

[tex]=\frac{25}{50}*75\\\\=\frac{1}{2}*75\\[/tex]

= $ 37.50

Answer Link

Otras preguntas

Which gift did harry give to arthur weasley when he spent christmas in st mungo's?
What is the perimeter of a square with an area measuring 64 square inches?
If you borrow $10,000 for two years under the condition that no interest is charged for the first six months, and a quarterly compounded interest rate of 12% ap
Which compound is a reusable, complex protein that speeds up chemical reactions?
A vet measured the mass of two birds. the mass of the robin was 76.64 grams. the mass of the blue jay was 81.54 grams. Estimate the difference in the masses of
Which statement is true about the male reproductive system? The testes produce semen. Sperm cells are the largest component in the composition of semen. The scr
Describe the graph of the equation x = 7. Is the equation a function? vertical line; yes horizontal line; nohorizontal line; yesvertical line; no
How to solve equations with variables
Find the domain of f(x)= (x+3)(x-5)/(x-5)(x+4)
The independent variable is always the frist value in an ordered pair ?? True or false