Kawieeprune
Kawieeprune Kawieeprune
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

The Shore Shack sold 15 milkshakes for $45. What was the cost per shake (unit rate)?

Respuesta :

vsmp0623 vsmp0623
  • 30-04-2020

Answer:

c d  d

Step-by-step explanation:

Answer Link
ccounotte9
ccounotte9 ccounotte9
  • 30-04-2020

Answer:3$

Step-by-step explanation: First you take 15 divided by 45 and you should get 3.

Answer Link

Otras preguntas

what is standard form of the number three million sixty thousand five hundred twenty
what is 96 divided by 6 in distributive property form
7x > -35 and 5x < 30
What two numbers that if multiplied equal -90 and if added equal 8?
A store is having a sale of used video games. Each game cost $12. Write an algebraic expression to represent the cost of buying v video games. Identify the unit
6,035 i have to find the value that underlined digit so the underlined digit is 3
As the electric current in a lightbulb is slowly increased, the filament glows more and more brightly. Why does this happen?
scientists use _______________ properties to help them identify and classify matter. fill in the blank?
How to solve this? In a magic pentagon, the three numbers along each of the five sides add up to the sane total. We call this the "Magic Total". For example, "x
IF 24 IS ADDED TO A NUMBER, IT WILL BE 3 TIMES AS LARGE AS IT WAS ORIGINALLY. FIND THE NUMBER