joshuareygarcia7 joshuareygarcia7
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

Donna bought 3 bags of dog treats for $8.82. What is the cost per bag of dog treats?


A. $4.41

B. $0.34

C. $11.82

D. $2.94

Respuesta :

delgiri2202
delgiri2202 delgiri2202
  • 30-04-2020

Answer:

2.94 D)

Step-by-step explanation:

8.82 divided by 3 equals 2.94

Answer Link
kIp2005
kIp2005 kIp2005
  • 30-04-2020
The cost per bag of treats is 2.94


Hope this helped!❤️
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this question?
what is referred to as the ocean desert because few life exist there
Reflect on your own experience with music. Explain why music is or is not important to you. Include details about if and when you have felt connected to a wider
Lion Corp. has a $4,000 par value bond outstanding with a coupon rate of 4.6 percent paid semiannually and 20 years to maturity. The yield to maturity on this b
Study island A memorable evening
What can you infer from these plot events? Check the three best choices. The story is about a prisoner. People are waiting for something to happen. Someone in t
A student is able to run 5 meters in a time of 2 seconds. What is the average speed of this student in m/s?
465 is what percent of 750?
Social studies help!!! Please don’t guess for points! It’s annoying!
you have to substitutionx=y+42x+y=-4 ​