sanaajohnson00
sanaajohnson00 sanaajohnson00
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand sells 6 oranges for $3.00 and 3 grapefruit for $2.40. Sherry buys 10 oranges and 11 grapefruit. How much does Sherry spend on the fruit?

Respuesta :

roasters roasters
  • 30-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

FIRST FOR ORANGES SHE BOUGHT 10 SO 10 TIMES 3 IS 30 AND THEN 11 TIMES 2.40 IS 26.40. 30 PLUS 26.40 IS 56.40 THATS YOUR AWNSER

Answer Link

Otras preguntas

Many people think of the time before the European discovery of both mainland America and Hawaii as times of tranquility and peaceful co-existence of the native
What were three major innovations that came out of the ww1 experience?
√12x² how can I solve the square root of 12x squared
a couple wants to install a square mirror thats has an area of 500 square inches. to the nearest tenth of am inch what length of wood trim is needed to go aroun
what is the fraction 18/24 reduced to its lowest terms?
Using the diagram, which one of the following statements is true?the answer choices are on the attachments and the graph is to
how do you write 125.06 million dollars in at least four different ways.
How can a doctor use rational numbers on a regular basis?
Which of the following is a rational number?
determine which point lies on the graph of the equation y=7x^2-3x+2