tabaresmia7476
tabaresmia7476 tabaresmia7476
  • 29-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-04-2020

Answer:

7.5/12 =0.625 per ounce

9/16 ounces or 1 pound is 0.5625

0.5625<0.625 so the 1 pound is cheaper price. The smaller number is better because you pay less.

Step-by-step explanation:

Hope this helps can I have brainliest

Answer Link

Otras preguntas

200 is 25% of what number
Did you use the factors of 100 to find the factors of 200 if so how
Which kind of complement is the underlined word?  Mrs. Moreno made her daughter a dress for the dance. A.direct object. B.indirect object  the under line word i
Why can the chromosphere and the corona only be seen from Earth during an eclipse? I REALLY NEED HELP! This is due tomorrow and I didn't really understand it...
How do you.find the average
A sentence for physical weathering
Why can the chromosphere and the corona only be seen from Earth during an eclipse? I REALLY NEED HELP! This is due tomorrow and I didn't really understand it...
Why were castles built at crossroads?
What is the gcf of 48 and 64
In the Book Of Mice and Men What does george warn lennie about? Why? Where does he tell him to go?