camcampilkenton camcampilkenton
  • 29-04-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of producing 4 metal units is $204 80. The cost of producing 8 units is $209 60. What is the cost to produce 12 units?

Respuesta :

sld04
sld04 sld04
  • 29-04-2020
614.40 because 204.80 divided by 4 is 51.20 and 51.20 multiplied by 12 is 614.40
Answer Link

Otras preguntas

ILL MAKE U BRAINIEST…Which of the following is NOT a question you need to ask when identifying a photograph as a reliable source? O A. Why was this photograph t
All of the following statements about personal naming are correct except: Group of answer choices Personal names are important in all cultures In the communit
Plz help me find the sides of the triangle​
What is the range of the function on the graph?
Project managers can identify risks by learning and understanding the cause and effect relationships that bear on risk events. All of the following approaches r
A ball is dropped from a height of 8 feet .The ball bounce to 80% of its previous height with each bounce how high does the ball bounce on the 5th bounce.
Plexiglas, polymethylmethacrylate (PMMA), is often used as display windows and cases in art galleries and museums. If its flame imparts 32 kW/m^2 to the surface
The elementary reaction 2H2O(g)↽−−⇀2H2(g)+O2(g) proceeds at a certain temperature until the partial pressures of H2O, H2, and O2 reach 0.0900 bar , 0.00100 bar
An equal number of juniors and seniors are trying out for six spots in this year's decathlon team. If the team must consist of four seniors and two juniors, the
What type of oxide is each of the following? NO2, CO, Fe2O3, Al2O3, P20,​