E7i7kimmotle
E7i7kimmotle E7i7kimmotle
  • 28-07-2016
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 pounds of apples. each pound cost $1.95. how much did hank spend on the apples?

Respuesta :

slicergiza slicergiza
  • 16-08-2019

Answer:

He spent $ 4.68 on the apples.

Step-by-step explanation:

Given,

The quantity of the apples = 2.4 pounds,

The cost of each pounds of apple = $ 1.95,

Thus, the total spending in apples

= the quantity of apples ( in pounds ) × cost of each pounds

[tex]= 2.4 \times 1.95[/tex]

[tex]=\$ 4.68[/tex]

Hence, he spent $ 4.68 on the apples.

Answer Link

Otras preguntas

Justin is 2 years older than on third of Marcella's age. Aimee is four years younger than 2 times Justine's age. Define a variable and write an expression to re
What branch of the government does not have a successor to the presidency
Which graph is the most appropriate to describe a quantity decreasing at a steady rate
Solve the equation by factoring 0=x2+8x+16
Need help, please. I'm thinking birth am I correct thanks
While in English you can write fifth as “5th”, in Spanish you would use: 5th only 5th or 5.ª 5.º or 5.ª 5.ª or 5.²
which Chinese philosopher founded Taoism?
title ______________ includes the heads of executive departments advises the president on policy matters was first used by george washington
Horses have 32 chromosomes in their sex cells. How many Cells are in their somatic cells?
5x+2y+ 2z=7 15x+6y +6z=7 2x-5y+2z=4