jaelynlindsay1 jaelynlindsay1
  • 31-03-2020
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

11soccerchick
11soccerchick 11soccerchick
  • 31-03-2020

Answer:

Equation: $1.67n=C

Step-by-step explanation:

n= pounds of apples

C= total price

$1.67 of apples per pound

Since we dont know the number of pounds of aplles we write n next to $1.67. And C as the total price for n punds of apples.

Answer Link

Otras preguntas

the process by which your body takes in and uses food is called
y=-x squared - 6x -5 what is the vertex and x-intercepts
find all solutions to 0= 2x^4+5x^3+38x^2+125x-300
How to simplify 38/4 as a mixed number in simplest form
what occurs during the perception process?
A regulation basketball has a diameter of about 9 inches. What is the best approximation of the volume of the ball
How many mole ratios can be written for a chemical reaction involving 3 substances
The math club members were throwing a pizza party and each person had the choice of two slices one topping. 1/2 of the students wanted pepporonni , 1/4 wanted e
Express 7p+12=3p+11 as an equivalent equation by combining constants
the number 1,563,385 rounded off to the nearest million becomes