volleycaptain10 volleycaptain10
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs.wilkinson can hit a 20 ounce box of cereal for $3.60 or a 28 ounce box of cereal for $4.20 which is better and why

Respuesta :

pulidojacinto pulidojacinto
  • 30-03-2020

Answer:

28 ounce box of cereal

Step-by-step explanation:

It’s because 28 ounce it bigger and costs more but you won’t have to go to the store every 1 week So, the 28 ounce box

Answer Link

Otras preguntas

christianity is the offical religion of the united states
I don't understand these question please explain and answer them...Please!
Rob says that this graph shows a proportional relationship. Is he correct? Explain.
Authority to conduct open market operations, which consists of buying and selling of , rests with the Committee. Reserves equal bank deposit at the Fed plus . M
How can you check your work when you are finding arc measures?
Drama/play The scene begins with the possibility of things being okay and while the other passengers weren’t seen / heard it wasn’t obvious they just left. Evid
Tobacco use can lead to which of the following diseases? A. Heart disease B. AIDS C. death D. All of the above
The greater the value of the marginal propensity to consume A. the greater the value of autonomous consumption. B. the greater the value of the marginal propens
ices direct economic activity in a market economy by a. influencing the actions of buyers and sellers. b. reducing scarcity of the goods and services produced.
two angles whose measures add up to 180 degrees are called ____. Supplementary