JJCLIPZ JJCLIPZ
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

If I can buy 12 bananas for $18, what is the unit rate or the cost of each banana

Respuesta :

Kookiekeke
Kookiekeke Kookiekeke
  • 30-03-2020
One banana would cost about $1.50. (Divided 18 by 12)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 30-03-2020

Answer: 1 dollar 50 cents

Step-by-step explanation: If 12 bananas cost 18 dollars then to get the answer you could divide 18 by 12 when you do this you will get 1.5 which is equal to 1 dollar and 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

why do my parent hate me every day ?
what is the term for skills that historians apply to analyze evidence in order to make meaning of the past
The EOQ model Group of answer choices determines the order size that minimizes total inventory costs. determines when to place an order. is very sensitive to ch
why did settlers demand an end to company rule in1903
During the colonial era, most immigrants came to the United States from . About 800,000 Irish immigrants came to America to escape in the early 1800s. Many Ger
for an electromotive force to be induced across a vertical loop from the field of an infinite length line of fixed current in the z axis the loop must be moving
The Chairman of a bank municipal broker-dealer is on the town council involved in a negotiated municipal bond underwriting being performed by that municipal bro
Describe the purpose and use of the talk test.
An important aspect of maintaining a safe space cushion is also to make sure you have _____ in the event of an emergency
Which point is one the graph of f(x) = 2 * 5^x?