naylani1278 naylani1278
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​

Respuesta :

zarin86 zarin86
  • 30-03-2020

Answer:175.36 cost

Step-by-step explanation:

8*21.92=175.36

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 30-03-2020

Answer:

$2.74

Step-by-step explanation:

Given

8 pack of beaded necklaces cost $21.92,

Price per necklace = total cost of the 8 packs divided by the number of packs

That’s

= $21.92/8

= $2.74

Each necklace cost $2.74

Answer Link

Otras preguntas

What do elements Be,Mg,Ca have in common
What is the density of glycerol in grams per cubic centimeter ?
please help fast, Abbas was one of the most famous Sufi poets.
Popular sovereignty was a policy stating that
what motivates people to work, save, and invest?A government regulationsB a variety of goodsC incentivesD economic freedom
G calculate the market equilibrium if you decide to sell the power competitively. the demand curve determines the price: p=110-q. additionally, calculate produc
Which of the following methods can be used to remove water from a mixture of sand and water? A. Centrifuge B. Filtration C. Floatation D. Magnetism
Devotion to a particular manifestation of brahman is characteristic of which yogic path
A(n) _____ key is very easy to use because it provides only two choices.
Which of the following is an element of art? Lines Color Texture All of the above