tyellowrose12 tyellowrose12
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

A pencil costs .27 and a pen costs .32. You buy six pencils and the total cost is 4.18 How many pens did you buy?

Respuesta :

clicker786
clicker786 clicker786
  • 30-03-2020

Answer:

8 pens

Step-by-step explanation:

Finding the number of pens bought

pencil costs 0.27

pen costs 0.32

6 * pencils + x pens = 4.18

6 * 0.27 + x * 0.32 = 4.18

1.62 + 0.32x = 4.18

0.32x = 4.18 - 1.62

0.32x = 2.56

x = 2.56/0.32

x = 8

hence 8 pens were bought

Answer Link

Otras preguntas

The graph of a line passes through the points (0, -2) and (6, 0). What is the equation of the line? will give brainlist
1.What is the measure of L6?A.45°B.145°C.55°D.135°2.What is the measure of L2?A.45°B.180°C.80°D.145°3.What is thr measure of L8?A.45°B.145°C.55°D.135°​
Instructions: Solve the following linear equation 4(n + 5) – 2(5 + 7n) = -70 n =
The continental crust covers ____ of the earth's surface a. 40% b. 50% C. 60% d. 70% ​
What is the rate of change of the line on the graph below?
Plz help I’ll mark u
In 1935, the German government passed laws stating that Jews were
Convert the following sentence into reported speech 1.Joy said, “I'm buying a new bag tomorrow 2.Tom asked, “How did you find the exam yesterday?
3. An athlete makes a long jump and follows a projectile motion. Air resistance is negligible. Which one of the following statements is true about the athlete?
kinds of solar power stations