ghaithhh
ghaithhh ghaithhh
  • 29-03-2020
  • Mathematics
contestada

Cream cheese costs £4.50 for 1kg.
Robbie buys 600 grams of cream cheese.
How much does he pay?​

Respuesta :

quoc100405
quoc100405 quoc100405
  • 29-03-2020

Answer:

£2.70

Step-by-step explanation:

4.5* 0.6= 2.70

Answer Link
bayosanuade
bayosanuade bayosanuade
  • 29-03-2020

Answer: £2.70

Step-by-step explanation:

Recall :

1000g = 1kg

That is :

1000g of cream cost £4.50  , then

1 g of cream will cost £4.50/1000

which means 1g cost £0.0045

Therefore:

600g of cream cheese will cost 600 x £0.0045

that is :

600g of cream cheese cost £2.70

Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence? During March that __________ summer schedule is announced. A. theaters' B. theater's C. theaters
(b+3)(b^2-5b-5b-7) how to simplify
(3+5)x7-[10+(45-15)\5]
CAN SOMEONE PLEASE CHECK ME
gwen buys 3 identical pairs of shoes at store a. she pays 110.25 after the discount. what is the regular price of each pair.
Which country launched Sputnik into space in 1957? A. The United States. B. France. C. Great Britain. D. The Soviet Union.
the rights of individuals A. depend in part on their income, age,gender,race, and level of education. B.have limits in order to protect the rights of others and
what is the volume of a block of ice measuring 3 meters long 1.5 meters wide and 2 meters high
Mark each statement if it correctly describes herding and farming in Mesopotamia. A. Herders stayed in one location and did not move their animals in search of
how did venice make their money