tohjiayirenee tohjiayirenee
  • 29-03-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of directly proportion to its mass.6 Kg of fish cost 24 . find the cost of 8 kg of fish​

Respuesta :

Dogfacezombie
Dogfacezombie Dogfacezombie
  • 29-03-2020

Answer: 32 dollars

Step-by-step explanation: 24 / 6 = 4, 24 + 4 + 4 = 32

Answer Link

Otras preguntas

WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds
If a cotton ball is dropped from 12 meters with air resistance, what will be the velocity and acceleration at t = 1.00 s?
Which of the following are the most numerous in North America A- NationsB- CountriesC- OceansD- States
What are some examples of acceleration?
A wooden block has a volume of 25.3 cm3. Its mass is 17.0g. What is the density of this block?
what is 636 rounded to the nearest ten
Gina wants to ride the waves at flagship pier in Galveston, so she rents a surfboard for $5 per hour plus an initial, or beginning, payment of $20. For how many
write the name of the period that has the digits 913.
Lisa had 3 dollars. she went to the bank and exchanged the 3 dollars for 30 dimes. Describe the relationship between the value of a dollar and the value of a
Which of the following are the most numerous in North America A- NationsB- CountriesC- OceansD- States