edwardjrtavarez05 edwardjrtavarez05
  • 28-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sandy bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent a total of 16 dollars. How much did each candy bars cost.

Respuesta :

antonyjoshua18
antonyjoshua18 antonyjoshua18
  • 28-03-2020

Answer:

$3 per candy bar

Step-by-step explanation:

Set up the equation:

4 +4x=16

Subtract 4 from both sides:

4x=12

Divide each side by four:

x=3

Each candy bar is 3 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Why is it harder for the earth to recover from some natural disasters now? A) Human influence may compound the damage. B) The natural disasters have gotte
Why are there a fewer conflicts between the executive branch and the legislative branch in a parliamentary system of the government?
What happens to acetone molecules when you add heat to a beaker of liquid acetone? They gain a higher average kinetic energy. They rearrange into a more orde
How to stay calm during a tornado warning?
which graph represents a function f(x)=4|x|
Why do we speak of basic rather than primitive religions?
James is a researcher examining the effects of vitamin d deficiency on mood. based on everything he has read, he speculates that if an individual has a low vita
determine if the two two equations have the same solution why or why not??
At 9:00 there are exactly 10 bacteria in a dish and the population doubles every 15 minutes
what type of model is a computer game