QueenBleb QueenBleb
  • 27-03-2020
  • Mathematics
contestada

We bought a pack of drinks for $8.28.
There were 12 in the box. What is the cost
per drink?​

Respuesta :

amixab123
amixab123 amixab123
  • 27-03-2020

Answer:

$0.69

Step-by-step explanation:

divide $8.28 by 12

Answer is $0.69

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Earth is approximately 9.3 × 107 miles from the sun. Saturn is approximately 8.87 × 108 miles from the sun. About how much farther is Saturn from the sun than E
Find the value of x in the kite below. Angle TCU measures (7x – 1)° Kite TUVW, with congruent angles T and V, diagonals intersect at point C x = 12.7
what is the equation of the line that is parallel to y=2x+8yand goes through point (−4,1)?
Which expression is equivalent to (2x^2 + 4x – 7)(x – 3)? A. x(2x^2 + 4x – 7) + 3(2x^2 + 4x – 7) B. x(2x^2 + 4x – 7) – 3 C. –3x(2x^2 + 4x – 7) D. (2x^2 + 4x – 7
The graph below shows a line segment PQ: graph of line PQ going through ordered pairs negative 1, 3 and 2, negative 3 Which of the following equations best re
When you select insert and click on a shape the mouse pointer turns into
How does the study of science benefit society
A student writes a term paper about similarities and differences between Greek democracy during the classical era and U.S. democracy during the modern era. Her
Find the sum of the polynomials. (3x3 + 4x2 - 2x + 1) + (x4 - x3 + 5x2 + 2x + 3) A. x4 + 2x3 + 9x2 - 4x + 4 B. x4 + 4x3 + 9x2 + 4
Approximately ________% of u.s. citizens live in coastal counties and are thus vulnerable to storm surges and a rise in sea level.