elliejean270509 elliejean270509
  • 27-03-2020
  • Mathematics
contestada

3 pineapples cost the same as 2 mangoes One mango costs 1.35 how much does one pineapple cost

Respuesta :

rabindrathakur056
rabindrathakur056 rabindrathakur056
  • 15-07-2022

RS.0.9

Step-by-step explanation:

Soln,

Let, the cost of be x and

the cost of be y.

Acc.. to the question,

3x=2y---(I) equation

y=RS.1.35

x=?

Now,

2y=2×1.35

=2.7

Now, putting value of 2y in (I) equation, we get,

3x=2.7

or,x=2.7÷3

•°•x=0.9

Hence, the cost of 1 pineapple is

RS.0.9

Answer Link

Otras preguntas

The price of a vase was increased by 10% to £22. What was the price before the increase?
please answer question 10
Solve the matrix equation.
Errors in the sales forecast can be offset by similar errors in costs and income forecasts. Thus, as long as the errors are not large, sales forecast accuracy i
A box contains orange balls and green balls. The number of green balls is seven more than three times the number of orange balls. If there are 67 balls altogeth
what is the value of x if e^3+6+8
Please help........... ​
1228.Find the sum: 1.3 +2.4 +3.5+ ... to n terms. 2​
PLZ HELP Which represents a quadratic function? f(x) = 2x3 + 2x2 – 4 f(x) = –7x2 – x + 2 f(x) = –3x + 2 f(x) = 0x2 + 3x – 3
Find the volume of each solid. Round to the nearest tenth. IMG_7097.HEIC