averymooney308 averymooney308
  • 30-06-2016
  • Mathematics
contestada

suppose you own a car that gets 35 miles to a gallon of gasoline and gasoline costs $1.25 per gallon. how many gallons of gas can $25 buy?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The answer of your question is 20 gallons of gasoline. It just a simple division you just have to divide $25 which is the given money to buy an exact amount of gallon by $1.25 which is the price of each gallon. So you would come up to an answer of 20 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

how did ideas change during the scientific revolution?
To change gross income, someone would need to ?save more per month. reduce deductions. earn more money. increase withholdings.
if there are approximately 540 peanuts in a 12 ounce jar of peanut butter. if i collect 53 12 ounce jars, how many peanuts would be in 53 jars?
briefly explain how to improve the following study skills:Reading,Concentration and Memory
3x+5y= 12 Solve For YAnyone
What two universal factors or experiences make the variety of human behavior comprehensible? (this is for peer Counciling)
what did victory over the persians cost the greeks?
Because parkour (pronounced /par 'kur/) is still such a young sport, the best place to find information about it is probably online. Why are parentheses used
in romeo and juliet act 2 scene 3 in friar lawrence's soliloquy, what does he compared to men? A. Animals B. Demons C. Plants D. Stars
mon nom est Jordon et je vis à Chester le Street. In English