moone88691yoyo8691 moone88691yoyo8691
  • 29-06-2016
  • Mathematics
contestada

the company also discovered that it costs $16 to produce 2 widgets, $18 dollars to produce 4, and $48 to produce 10. widgets. find the total costs in producing 8 widgets

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 29-06-2016
for 8 widgets it would cost $36.... $18 +$18 =$36 
Answer Link

Otras preguntas

how do you add 2+2-1-0
simplify the expression 5 × 6 ÷ 6 – 12 × 2​
helppppppppppppppppppp
The role of all of the trace minerals has been well defined True or false
Math algebra can u pls help
9. Y = X2 + 8X +16 A. TWO RATIONAL REAL SOLUTIONS B. TWO IRRATIONAL REAL SOLUTIONS C. TWO IMAGINARY SOLUTION D. ONE REAL SOLUTION
Calculate for angle A, B, and E. please and thank you :)
Cells are the building blocks for organs and large organ systems, such as the respiratory system. How does your investigation support this statement?
Please answer the the question in the image it’s geometry
_______ , Mike, remember to fork over that one - hundred dollars you owe me before Dec. A. By the way B. On the way C. On the way to D. By way of