thedreamwithout thedreamwithout
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

If a grocer mixed 3 lbs of candy costing $1.7 per pound and 5 lbs of candy costing 90 cents per pound, what should the price of the mixture be?

Respuesta :

sreyarenjini sreyarenjini
  • 09-02-2020

Answer: The answer is $1.2

Step-by-step explanation:

You  are trying to find the price of the whole mixture per pound. So first you multiply 3 and $1.7 and then multiply 5 and $0.90 then we divide the total cost by the number of pounds bought and you arrive at the answer $1.2.

Hope this was helpful.

Answer Link
amyb52 amyb52
  • 15-02-2020

Answer:

the answer is $1.2

Step-by-step explanation:

the answer is $1.2

Answer Link

Otras preguntas

What point of view provides information about others? A. first person b. second person c. third person
The original price of a pair of shoes is $42. The sale price is 20 percent off the original price. What is the amount off the original price?
two-thirds a numer plus 4 is 7
Speed equals difference divided by
A bird leaves its nest and travels 20 miles per hour downwind for x hours. On the return trip, the bird travels 4 miles per hour slower and has 6 miles left aft
what was the purpose of bread and circuses
What digests excess or worn out cell parts, food particles and invading viruses or bacteria
Which nation controlled Florida in 1753
-18 less Than or equal to n over 19
It is more difficult to report on Congress than on the president because __________.