layladog72 layladog72
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Sam had $24 to spend on 7 pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Respuesta :

simontewelde944
simontewelde944 simontewelde944
  • 27-01-2020

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

Because 24 take away 10 equals 10 and therefore do 14 divide seven.

Answer Link

Otras preguntas

One of Jesus’ main teachings was A. people must repent of (be sorry for) their sins and change how they act. B. everyone must think for himself/herself and not
How do you find the circumcenter of a triangle?
if Pablo $4200 to invest for college if Pablo invest $4200 for three years and earn $630 what is the simple interest rate
how much charge does a proton have with the mass(amu) of 1
1. I drop a penny from the top of the tower at the front of Fort Collins High School and it takes 1.85 seconds to hit the ground. Calculate the velocity in m/s
A fence around a square garden is made up of 4 equal sized pieces that are each 5 1/2 feet long. Matt decided to make all the sides 2 1/2 times longer. How much
what is hybridization of Carbon in CTe2, Se in SeF3+ and S in HSO3−? I have no idea how to find the hybridization..
what is 12+3(2y-3) help me
What did the constitutional convention want in the executive branch
Raul has 56 bouncy balls. he puts three times as many balls into red gift bags as he puts into green gift bags. if he puts the same number of balls into each ba