lifewithpep314
lifewithpep314 lifewithpep314
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost, in dollars?

Respuesta :

HeyyItzLizzy
HeyyItzLizzy HeyyItzLizzy
  • 01-12-2019

Answer:

If 3 boxes equals $12.00 then 1 box equals $4.00

Step-by-step explanation:

You divide 3 boxes by 3 and 12 dollars by 3 to get 1 box equals 4 dollars

Answer Link
lacriciacarter1976 lacriciacarter1976
  • 01-12-2019

Answer:You have 3 boxes that all cost $12.00. So to find the total of each box you divide $12 by 3 boxes of cookies 12/3=$4.00 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Expand a power of a binomial using Pascal's triangle (V+w)^4
The function f is linear. If f(2) = 2 and f(-6)=6 find f(6)
Each glucose molecule consists only of carbon, hydrogen, and oxygen atoms. If each molecule contains 53.3% oxygen and 6.7% hydrogen by mass, what percentage of
2x-5y=17 ..solve for y
Elena twisted a strand of hair around her fingers.
Yiska has 56 photographs left to scan. If she can scan 6 more photographs per minute, in how many minutes will she have less than 20 left to scan?
Caesar was killed because of his belief in: Christianity democracy perpetual dictatorship slavery
Divide 33 photos into 2 groups so the ratio is 4 to 7.
Every year Linus van Pelt waits for the Great Pumpkin to arrive. Who waits with him?
A 3-kilogram ball is accelerated from rest to a speed of 10 m/sec. What is the ball's change in momentum?