devynwebb25 devynwebb25
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of a 24 pack(12 ounce cans) of coca cola is 7.68.The cost of a 12 pack(12 ounce cans) of Pepsi cola is 4.98

find the price per can of coca cola(round to the nearest penny)

Respuesta :

ShelbyEnfinger ShelbyEnfinger
  • 26-11-2019

Answer:

45¢

Step-by-step explanation:

divide 4.98 by 12

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

4 ^sqrt 400/ 4^ sqrt 5
What does an ecopsychologist study?
y=-x squared - 6x -5 what is the vertex and x-intercepts
a chef holds a 55g egg above the floor. the egg has 0.65j of gravitational potential energy. how fat above the ground is the egg??
ASAP!! how did jackie Robinson use his popularity to champion civil rights? 4 FACTS PLZ  THX LUV U <3
Additions or deletions of bases in the nucleotide sequence of a structural gene most often result in (A) an altered sequence of amino acids in the protein that
How to simplify 38/4 as a mixed number in simplest form
how does sunlight provide the energy the girl needs to swing the bat??
What is 5 raised to the 5th power?
Which instrument is used to measure the gain or loss of heat? (A)manometer (B)hydrometer (C)calorimeter (D)barometer (E)voltmeter