mayrapillot18 mayrapillot18
  • 31-10-2019
  • Mathematics
contestada

bananas are $1.18 for 2 pounds. what is the unit price?​

Respuesta :

rya2805
rya2805 rya2805
  • 31-10-2019

Answer:

one pound of banana costs $0.59

Step-by-step explanation:

Divide the cost (1.18) by the pounds (2)

1.18/2 = 0.59

Answer Link
kamrynnewman66 kamrynnewman66
  • 27-12-2021

Answer:

0.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

when we speak of a word's additional, suggestive meaning, we are talking about its_____.
six bakers shared 7.5 kilograms of flour equally how much flour did they each recive
Is 3/4 bigger than 11/16
What caused the formation of the Whig Party
how did cooperation within early civilizations most likely impact the use of resources?
What is the temperature scale used by most scientist
Scientific endeavor is driven by both simple curiosity as well as societal demands. True False
starting on day one with one jumping jack Keith doubles the number of jumping jacks he does everyday. how many jumping jacks will keith do on day 10?
Find f(x) and g(x) so that the function can be described as y = f(g(x)). y = nine divided by x squared + 2
A town near the desert would most likely have ________ humidity than a town near the ocean. A. lower B. higher C. the same amount of D. a different kind of