madmaddymimm madmaddymimm
  • 31-10-2019
  • Mathematics
contestada

Jimmy buys 2.3 pounds of gummy bears for $5.75 how much do the gummy bears cost per pound?

Respuesta :

dee334724
dee334724 dee334724
  • 31-10-2019

Answer:

Each pound is $2.50

Step-by-step explanation:

$5.75/2.3= $2.50

2.50 x 2.3 = $5.75

Basically just divided the total cost of gummy bears by the pound. Then multiplying your total pound of gb by the divided amount from the first equation. With that you will the same starting amount Jimmy paid for $5.75.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best identifies John Adams’ contributions to early American government? A. He was a prominent Jeffersonian Republican and helped ensure that th
The graph in the image has been drawn for the polynomial y=x-a taking the value a=0. What is the shape of the graph?
name the property shown (mn) times 1= mn
S'il vous plaît aidez-moi​
Describe the key feature differences of organs, musculoskeletal anatomy and body systems (structure and function) between Rodent, Cats and Marsupials
KNOWLEDGE IN PICTURE 1. Name the person in the picture. 2. Name the organisation he was the first president of. 3. When and where was the organisation founded?
1. Based on the information in the passage, which list of events is in the correct chronological order? OA) Smithsonian scientists screen museum bat specimens f
sodium has a half-life of 15 hours. if a sample of sodium-24 has an original activity of 500 Bq, what will its activity be after 45 hours
Solve for x. Round to the nearest hundredth. X = 12 2 X
5. Describe George B. Wilson's garage in the great gatsby