ncarrillo234 ncarrillo234
  • 29-10-2019
  • Mathematics
contestada

Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost

Respuesta :

kisadobson77 kisadobson77
  • 29-10-2019

Answer: The answer is $2.00 per pencil

Step-by-step explanation:

$24 - $10= $14

$14 divided by 7 pencils = $2.00 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

If we had 11.3 g of nitrogen and 2 g of hydrogen, how much nitrogen would remain if all the hydrogen was consumed? g
Solve 2(x-1) = 3x+4
Which of the following words means "loyalty and devotion"? A. Citizenship B. Allegiance C. Naturalization D. Immigration
You are making identical gift bags using 24 candles and 36 bottles of lotion .what is the greatest number of gift bags you can make with no items left over. Sho
(7-2•2+7)•2•2 plz show work
The area of a rectangle is 440 square inches. The length of the rectangle is 29 inches more than its width. What is the length of the rectangle?
A chart showing changes in electrical activity in the body is called a:
A microcomputer that is smaller, lighter, and less powerful than a notebook, and that has a touch sensitive screen, is called a _______.
How do people commonly divert the pressure from themselves
evaluate the expression (4+49) - 4X10