TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 26-10-2019
  • Mathematics
contestada

Determine which of the following items is a better buy:

10 oz. steak for $5.56
16 oz. steak for $9.96

Respuesta :

Numinum
Numinum Numinum
  • 26-10-2019

Answer:

10 ounces

Step-by-step explanation:

Divide both sides by 10. You get 0.556 oz for 1 oz. For the other, it is 0.66. Thus, the 10 oz is better.

Answer Link

Otras preguntas

How are elements arranged on the periodic table? density boiling point atomic number (# of protons) atomic mass (# of protons and neutrons)
ENS 9. Look at this problem: What percent of 75 is 10? Which of the following choices can be used to solve this problem? o r= 10/75 O p = 10 x 75 o p= 1076 Virt
Factorise: x^2-(y-3)x-3y​
I haven't eyes locked with anyonewhat does "eyes lock" mean?​
Pls i really need help (༎ຶ ෴ ༎ຶ) Pls help me pls...
The graph of the function h is shown above. What is limh(x) as x→4
why did pharoahs have absolute power
(4 + 8) / 2 x 2. Help pls!!!!!!!!!!!!!!!!
< Back to Content = 3.03 Quiz: Vertical Angle Relationships verucal Angle Relationships ZA and ZB are vertical angles with MZA = X and M ZB = 3x – 60. What i
please help the question is in the picture