fordthelord
fordthelord fordthelord
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

4)
At a store, pears cost $0.74 per
pound. How much will 3.5
pounds of pears cost?

Respuesta :

devkavithalani devkavithalani
  • 01-10-2019

Answer:

$2.59

Step-by-step explanation:

.74 per pound

pounds=3.5

.74x3.5=$2.59

Answer Link

Otras preguntas

The coordinates of the vertices of a recentangle area are (-2, 3), (4, -4), (4, 3), and (-2, -4). What are the dimensions of the rectangle in units.
Passive immunotherapy is used when:________.A. the attenuated live vaccine is too difficult to produce B. the pathogen does not produce a toxin C. the microorga
A computer reads a sequence from top to bottom and left to right? True or False
The Hubble Space Telescope in orbit above the Earth has a 2.4 m circular aperture. The telescope has equipment for detecting ultraviolet light. What is the mini
De donde procede nuestro sistema numérico
I need help with this problemASAP!!!!!
water → hydrogen + oxygen
Insurance policies often contain a covenant of good faith and fair dealing. Even if the clause is not in the policy, often courts will imply it. Explain the cov
Joylin must stack 3 blocks identical to the one shown below. A rectangular prism with a length of 8 inches, width of 5 inches, and height of 6 inches. What st
Technician A says that the current flow through a rear-window defogger can be often self-regulating. Technician B says that as the temperature of the grid decre