marcellawebb26 marcellawebb26
  • 30-09-2019
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 3.1 pounds of bannanas at a price of 1.48 per pound, what is the price the person will pay, round to the nearest cent​

Respuesta :

netop1 netop1
  • 30-09-2019

Answer:

$1.55

Step-by-step explanation:

1.2*1.29= $1.55

 lbs*price = cost

Answer Link
lele4355
lele4355 lele4355
  • 30-09-2019

Answer:

$4.59

Step-by-step explanation:

Since one pound of bananas cost $1.48 , multiply this cost by 3.1 to find the cost at this weight.

3.1 × $1.48 = $4.59

3.1 pounds of bananas costs $4.59

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the energy of photons of 12 cm
Caring for the environment will be one of the most important features of my perfect society. citizens will be encouraged to reduce waste in many ways. ________,
The is the set of second coordinates of each ordered pair in a relation. 1. relation 2. function 3. domain 4. range
Pls help will mark brainlyist it’s a emergency
Solve the system of equations -y=-2x+3 4x-2y=14
what is the domain of the function
Which of the following describes our modern model of the atom? (1 pt) * 1 point solid sphere like a marble but unique to the element it makes numerous positive
Writing Prompt: “I thought I saw a blue jay this morning. But the smog was so bad that it turned out to be a cardinal holding its breath.” —Michael J. Cohen Use
as hundret describes his decision not to report sedwick, what does hundrets use of figurative language suggest about how he views himself
What is the best reason that the title of an article published on a website might not help to determine if the information is reliable? Group of answer choices